Selena Gomez BG Forum
Добре дошли в българският фен форум за Селена! За да имате достъп до целия форум, трябва да се регистрирате!
Selena Gomez BG Forum
Добре дошли в българският фен форум за Селена! За да имате достъп до целия форум, трябва да се регистрирате!
Selena Gomez BG Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Bulgarian forum about Selena Gomez
 
ИндексИндекс  PortalPortal  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Сомнамбулизъм – ходене на сън

Go down 
+5
monini
- NataLiya ~
|SweeT|
`Melody
Cap`pac.
9 posters

Сомнамбул ли си ?
Да!
Сомнамбулизъм – ходене на сън Vote_lcap29%Сомнамбулизъм – ходене на сън Vote_rcap
 29% [ 2 ]
Не!
Сомнамбулизъм – ходене на сън Vote_lcap29%Сомнамбулизъм – ходене на сън Vote_rcap
 29% [ 2 ]
Понякога ,но не се усещам.
Сомнамбулизъм – ходене на сън Vote_lcap42%Сомнамбулизъм – ходене на сън Vote_rcap
 42% [ 3 ]
Какво значи това ?
Сомнамбулизъм – ходене на сън Vote_lcap0%Сомнамбулизъм – ходене на сън Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Общо гласове : 7
 

АвторСъобщение
Cap`pac.
Неспасяем
Неспасяем
Cap`pac.


Warn :
Сомнамбулизъм – ходене на сън Left_bar_bleue25 / 10025 / 100Сомнамбулизъм – ходене на сън Right_bar_bleue

Брой мнения : 4596
Reputation : 5
Join date : 04.12.2010
Местожителство : Варна

Сомнамбулизъм – ходене на сън Empty
ПисанеЗаглавие: Сомнамбулизъм – ходене на сън   Сомнамбулизъм – ходене на сън Icon_minitimeПон Авг 01, 2011 3:36 am

Сомнамбулизъм, или иначе казано ходене на сън, е разстройство на съня,
конкретните причини за което все още се търсят. Известно е обаче, че то
не се дължи на психологическо заболяване и може да се прояви както при
деца, така и при възрастни.
Сомнамбулизъм – ходене на сън 11704_0
Да наблюдавате човек в момент на сомнамбулизъм може да се окаже доста страшничко – той се движи и изглежда като буден,
може просто да се изправи и да седне в леглото с празен поглед,
втренчен напред, а може и да върши дейности, които са обичайни за
ежедневието му, включително да излезе от дома си и да се опита да
шофира. Но при всички случаи човек в състояние на сомнамбулизъм е
изпаднал в дълбок сън, който не трябва да бъде рязко прекъсван. Ходенето на сън обикновено продължава много кратко и не оставя спомени в съзнанието, а само дезориентация и объркване в случай, че човекът бъде събуден.

Характеристика на сомнамбулизъм (ходене на сън)


Терминът
„сомнамбулизъм” произлиза от латинските думи за „спане” (somnus) и
„вървене” (ambulus). Най-често хората отъждествяват понятията
„сомнамбулизъм” и „ходене на сън”. Истината обаче е, че макар и по-рядко
проявени, говоренето на сън, смях и плач в съня и красноречивото жестикулиране също се определят като проява на сомнамбулизъм. А
един отличен пример за сомнамбулизъм може да бъде намерен в шедьовъра
на Шекспир „Макбет” (пето действие, първа сцена), което показва, че
обществото се е сблъскало с този проблем още преди векове.

Сомнамбулизъм – ходене на сън 11704_5Според
медицинските проучвания ходенето на сън има пряка връзка с мозъка,
който излъчва електромагнитни вълни към различни точки в главата. Въз
основа на тези вълни е установено, че сънят има 5 етапа, които заедно оформят един цикъл.

При
последния етап сънят е най-дълбок и именно тогава възниква
сомнамбулизмът. Този етап е познат още като „движение на бързото око” -
характеризира се с трептене на клепачите, породено от ярки сънища, а
събуждането става много трудно.

Всеки сънен цикъл продължава
около 90 – 100 мин. и се повтаря няколко пъти през нощта. Така до
сутринта човек преживява около 4 – 5 пълни цикъла.

Проявата на сомнамбулизъм се случва обикновено в края на първия или втория сънен цикъл,
което означава скоро след заспиването. Понякога обаче е възможно да се
наблюдава ходене на сън и в сутрешните часове, по време на „движението
на бързото око”.

Проява на сомнамбулизъм (ходене на сън)


Сомнамбулизъм може да се наблюдава при хора на всякаква възраст, но най-често се проявява при децата, особено при момчетата. Обикновено се изразява в ставане от леглото, некоординирани движения из стаята и отново лягане.
По-рядко ходенето на сън включва по-широк диапазон от действия като
обличане, разместване на предмети, говорене и опит за излизане от дома. Възможно е в такива моменти човекът-сомнамбул да се нарани или да причини вреди около себе си. Той
не действа абсолютно несъзнателно, но все пак не осъзнава постъпките си
до такова ниво, че да може да си ги спомни, когато се събуди.

При сомнамбулизъм, човек почти винаги е под въздействие на някакъв сън.
Ето защо той действа така, както в съня си и общува с образите, които
сънува. А любопитното е, че ако този процес бъде прекъснат, при
следващата проява на сомнамбулизъм, спящият ще продължи от там, където е
спрял. Сомнамбулът може да бъде както с отворени, така и със затворени очи,
понякога може да чува и вижда какво се случва около него, както и да
отговаря на отправени към него реплики. Но той в действителност спи. Сомнамбулизъм – ходене на сън 11704_2

Причини за сомнамбулизъм (ходене на сън)

Макар
конкретни причини за проявата на сомнамбулизъм още да не са открити,
учените са стигнали до някои възможни заключения, направени въз основа
както на физиологически, така и на психологически изследвания. Те са
разпределили вероятните причини в няколко категории.


  • Генетични
    – по-често сомнамбулизъм се наблюдава при еднояйчните близнаци. Освен
    това, ако пряк роднина в семейството е сомнамбул, то шансът и детето да
    го наследи е 10 пъти по-голям.


  • Общи
    – липса на сън, нерегулярен сън, треска, стрес, липса на магнезий в
    организма, алкохолно отравяне, наркотици, силни медикаменти и
    стимуланти.


  • Физиологически
    – дължината и дълбочината на отделните етапи на съня, който при децата
    са по-развити. Освен това при жените бременността и месечният цикъл
    увеличават възможността за проява на сомнамбулизъм.

Сомнамбулизъм – ходене на сън 11704_4Симптоми на сомнамбулизъм (ходене на сън)

Обикновено очите са отворени, погледът е втренчен и „стъклен”, походката тромава и тиха. Но при ходене на сън човек не се движи с изпънати напред ръце, както е грешно популяризиран този образ.


  • При задаване на въпрос отговаря бавно и просто, с безсмислени фрази, или изобщо не отговаря.


  • Ако се върне в леглото, без да бъде събуден, не помни нищо за случката.


  • По-големите
    деца, които по-лесно могат да бъдат събудени при сомнамбулизъм, се
    наблюдава смущение и срам от собственото им поведение.


  • Събуждането на сомнамбула става много трудно и обикновено е съпътствано от объркване и неадекватност.


  • Липса на спомени за цялостното му поведение по време на епизода.

Лечение на сомнамбулизъм (ходене на сън)

В повечето случаи проявите на сомнамбулизъм не са повод за притеснение, а при децата те рядко се дължат на някакви психологически смущения.
Все пак, за да се избегне появата или влошаването на сомнамбулизма,
специалистите препоръчват много почивка за пациента, който се чувства
преуморен след ходене на сън.

Трябва да бъде изграден график на лягане, както и да се помисли за някакви релаксиращи техники като медитация или музика, които да прогонят стреса и напрежението.

От стаята трябва да се махнат всички предмети, които биха могли да наранят човека – сомнамбул по време на нощните му разходки.

Вратите и прозорците да бъдат здраво залостени.
Сомнамбулизъм – ходене на сън 11704_3
Хипнозата е доказано успешен метод за лечение на сомнамбулизъм – както на деца, така и на възрастни.

Най-важният фактор при случай на сомнамбулизъм в семейството – без значение дали е при дете, или при възрастен, е емоционалната подкрепа от страна на близките.
Покажете разбиране и положително отношение към проблема, който много
пъти може да се дължи единствено на огромно количество стрес, който се
трупа в подсъзнанието на човека. Консултацията с лекар не е необходимо
условие за по-безобидните прояви на сомнамбулизъм, но ако те зачестят или се изменят, тогава не се колебайте и потърсете специализиран съвет. Така всички ще спите отново спокойно.
Върнете се в началото Go down
`Melody
Неспасяем
Неспасяем
`Melody


Warn :
Сомнамбулизъм – ходене на сън Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Сомнамбулизъм – ходене на сън Right_bar_bleue

Брой мнения : 3220
Reputation : 49
Join date : 21.11.2010
Age : 26

Сомнамбулизъм – ходене на сън Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Сомнамбулизъм – ходене на сън   Сомнамбулизъм – ходене на сън Icon_minitimeПон Авг 01, 2011 3:55 pm

Беше ми много интересно да го чета. Аз съм от онези сомнамбули които говорят и пеят на сън laugh . Да знаете че ако искате концерт с песни на Селена-потърсете ме rofl .
Върнете се в началото Go down
http://borianana.tumblr.com/
Cap`pac.
Неспасяем
Неспасяем
Cap`pac.


Warn :
Сомнамбулизъм – ходене на сън Left_bar_bleue25 / 10025 / 100Сомнамбулизъм – ходене на сън Right_bar_bleue

Брой мнения : 4596
Reputation : 5
Join date : 04.12.2010
Местожителство : Варна

Сомнамбулизъм – ходене на сън Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Сомнамбулизъм – ходене на сън   Сомнамбулизъм – ходене на сън Icon_minitimeПон Авг 01, 2011 6:58 pm

И аз съм същата. Понякога не се усещам . Или си говоря сама или се карам на някого , ще се уплашите ужасно много . Сомнамбулизъм – ходене на сън 688279
Върнете се в началото Go down
|SweeT|
Неспасяем
Неспасяем
|SweeT|


Warn :
Сомнамбулизъм – ходене на сън Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Сомнамбулизъм – ходене на сън Right_bar_bleue

Брой мнения : 1948
Reputation : 1
Join date : 30.08.2009
Age : 25

Сомнамбулизъм – ходене на сън Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Сомнамбулизъм – ходене на сън   Сомнамбулизъм – ходене на сън Icon_minitimeПон Авг 01, 2011 7:27 pm

На мен ми се е случвало да плача докато спя заради нещо което сънувам.Веднъж тръгнах да излизам обувала съм си обувките и мама ме е спряла "Габи, къде отиваш бе??Лягай си."-казала една мъдра жена (майка ми) laugh А аз викам "Добре" и си лягам.Много безсмислено..И аз незнам какви други неща съм правила.
Върнете се в началото Go down
- NataLiya ~
Неспасяем
Неспасяем
avatar


Warn :
Сомнамбулизъм – ходене на сън Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Сомнамбулизъм – ходене на сън Right_bar_bleue

Брой мнения : 6146
Reputation : 76
Join date : 26.04.2009
Age : 29

Сомнамбулизъм – ходене на сън Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Сомнамбулизъм – ходене на сън   Сомнамбулизъм – ходене на сън Icon_minitimeВто Авг 02, 2011 9:35 pm

Аз също ставам на сън. Не веднъж съм се опитвала да излезна от вкъщи, но добре, че сестра ми спи много леко и ме усеща. А понякога се възползва и ме разпитва.. ;/ Много е кофти, но не можеш да го спреш ! ;)
Върнете се в началото Go down
monini
Неспасяем
Неспасяем
monini


Warn :
Сомнамбулизъм – ходене на сън Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Сомнамбулизъм – ходене на сън Right_bar_bleue

( : A day without you is a year without rain <333
Брой мнения : 3435
Reputation : 57
Join date : 07.10.2009
Age : 28
Местожителство : Сандански

Сомнамбулизъм – ходене на сън Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Сомнамбулизъм – ходене на сън   Сомнамбулизъм – ходене на сън Icon_minitimeВто Авг 02, 2011 10:28 pm

Ем и на мен ми се е случвало.. ;д Така де, аз не съм тръгнала да излизам примерно, а просто съм отишла до тоалетна.. ;д По принцип се усещам и си помня на сутринта, че съм ставала нали, обаче тогава (бях на море с приятели) като ми казваха и аз се чудех к'во става.. ;д
А иначе ми се е случвало и сутрин да си намеря чашата с вода празна, а да не помня, че съм пила ии така..
Върнете се в началото Go down
A d i ♥
Неспасяем
Неспасяем
A d i ♥


Warn :
Сомнамбулизъм – ходене на сън Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Сомнамбулизъм – ходене на сън Right_bar_bleue

( : ~be happy...wow!
Брой мнения : 1072
Reputation : 7
Join date : 17.06.2009
Age : 26

Сомнамбулизъм – ходене на сън Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Сомнамбулизъм – ходене на сън   Сомнамбулизъм – ходене на сън Icon_minitimeСря Авг 03, 2011 2:57 am

Ако говоренето на сън се брои, то аз съм в критическо полужение tongue .Наште даже казаха, че съм говорила на английски, но не знаят езика добре и не можеха да ми кажат за какво съм говорила и не си спомням какво съм сънувала.Стигало се е и да излизам на двора и се събудих на дивана със следи от лапите на кучето laugh .Родителите ми казаха, че съм ставала да ходя до тоалетната, но явно не съм стигнала само до там.
Също така, не съм сигурна, че е истина, но чух, че когато ходиш на сън или въобще когато спиш "отключваш" различни части от съзнанието си и например може докато ходиш на сън да говориш на език, който не знаеш по принцип(когато си буден).
Върнете се в началото Go down
http://ultimatenina.com/
The_vampire_girl
Неспасяем
Неспасяем
The_vampire_girl


Warn :
Сомнамбулизъм – ходене на сън Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Сомнамбулизъм – ходене на сън Right_bar_bleue

( : Върни ми сърцето!!!
Брой мнения : 1061
Reputation : 9
Join date : 13.07.2009
Age : 34

Сомнамбулизъм – ходене на сън Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Сомнамбулизъм – ходене на сън   Сомнамбулизъм – ходене на сън Icon_minitimeЧет Авг 04, 2011 3:50 pm

Buba. написа:
Аз също ставам на сън. Не веднъж съм се опитвала да излезна от вкъщи, но добре, че сестра ми спи много леко и ме усеща. А понякога се възползва и ме разпитва.. ;/ Много е кофти, но не можеш да го спреш ! ;)

Лъжкиня!
Не съм те разпитвала,но мерси за идеята-другия път като решиш ,че закъсняваш за училище в 3 сутринта ще те поразпитам! laugh
Върнете се в началото Go down
rS.19 ♥
Неспасяем
Неспасяем
rS.19 ♥


Warn :
Сомнамбулизъм – ходене на сън Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Сомнамбулизъм – ходене на сън Right_bar_bleue

( : don't expect me to be nice with you.
Брой мнения : 6044
Reputation : 126
Join date : 06.03.2011
Age : 26
Местожителство : umm.. at home?

Сомнамбулизъм – ходене на сън Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Сомнамбулизъм – ходене на сън   Сомнамбулизъм – ходене на сън Icon_minitimeЧет Авг 04, 2011 3:59 pm

Майка ми ми е казвала, че играя волейбол насън! rofl Правела съм пасовее .. абее .. ето какво става като играеш волейбол всеки божи ден! laugh
Върнете се в началото Go down
Little Girl ~
Неспасяем
Неспасяем
Little Girl ~


Warn :
Сомнамбулизъм – ходене на сън Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Сомнамбулизъм – ходене на сън Right_bar_bleue

( : But you’re hurting me from inside of my head, I can’t take it, I can’t take it ..
Брой мнения : 5829
Reputation : 48
Join date : 09.03.2010
Age : 27

Сомнамбулизъм – ходене на сън Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Сомнамбулизъм – ходене на сън   Сомнамбулизъм – ходене на сън Icon_minitimeВто Окт 11, 2011 3:42 am

Само два пъти ми се е случвало да ставам насън и слава богу, защото си е доста опасно, ако няма някой покрай теб. Иначе майка ми много пъти ми е казвала, че е ме чувала да говоря насън и понякога аз като Мони например съм пила вода и не помня, една вечер даже си бях свалила долнището на пижамата въпреки че сутринта не си го спомнях ;ддд.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Сомнамбулизъм – ходене на сън Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Сомнамбулизъм – ходене на сън   Сомнамбулизъм – ходене на сън Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Сомнамбулизъм – ходене на сън
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Selena Gomez BG Forum :: Свободно време / Free time :: Дискусии-
Идете на:  

Tyxo.bg counter
Free forum | ©phpBB | Поддръжка на форума | Сигнал за злоупотреба | Последните дискусии