Selena Gomez BG Forum
Добре дошли в българският фен форум за Селена! За да имате достъп до целия форум, трябва да се регистрирате!
Selena Gomez BG Forum
Добре дошли в българският фен форум за Селена! За да имате достъп до целия форум, трябва да се регистрирате!
Selena Gomez BG Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Bulgarian forum about Selena Gomez
 
ИндексИндекс  PortalPortal  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Финансови проблеми във волейбола

Go down 
5 posters
АвторСъобщение
rozaLie
Неспасяем
Неспасяем
rozaLie


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : happiness is the key to success.
Брой мнения : 15926
Reputation : 205
Join date : 26.04.2009
Age : 27
Местожителство : Пловдив

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeЧет Авг 23, 2012 2:55 am

Ревизия във волейбола установи големи нарушения
Финансови проблеми във волейбола 00381799

Прокуратурата ще бъде сезирана заради установените нарушения на федерацията по волейбол. Липса на обществени поръчки, несъответствия в приходите и разходите са само част от резултатите в проверката, извършена от финансовото министерство.

Ревизията е установила смущаваща разлика от 570 хил. долара между полагащия се приход от международната федерация ФИВБ в размер на 1 116 000 долара и отчетените 540 хил. Според българската централа сумата е била редуцирана, тъй като не е осигурен спонсор, който да преведе на ФИВБ 800 000 долара.

Твърденията обаче не са подкрепени с никакъв документ. Същевременно са съставени общо десет акта заради непровеждането на обществени поръчки за почти 1,5 млн. лв. Неосъществените процедури се простират от самолетните билети и настаняването до медикаментите и спортната екипировка.

Преди пет дни в интервю за TV7 президентът на федерацията Данчо Лазаров отрече да са налице установени нарушения.

Освен всичко споменато не са посочени документи за действителните приходи от продажба на билети през лятото на 2011 година.

***

Близо 575 хил. долара от FIVB безследно изчезнали
Финансови проблеми във волейбола 00381844

Финансови злоупотреби и нередности в размер на 2,5 милиона лева! Това показа инспекцията, която бе направена от Министерството на финансите на българската федерация по волейбол. Докладът бе изваден по закона за достъп до обществена информация. В резултат централата и нейните ръководители в лицето на Данчо Лазаров, ще бъдат дадени на прокуратурата. Нарушенията доказани от ведомството на Симеон Дянков са стряскащи, като проверката касае само изминалата година и половина. Никой не смее дори да помисли какво ще се случи, ако такава бъде направена за по-дълъг период назад...

Най-тревожен е докладът за приходите от Международната федерация по волейбол FIVB. Според него крупната сума от 574 393 долара е безследно изчезнала. Парите е трябвало да бъдат преведени на сметката на родната централа, но те не са описани в документите, предоставени на инспекторите. Това прави близо 1 милион лева, които буквално са се “изпарили”. Ето и какво казват в доклада на Инспектората по този повод.

“За постигнатите резултати от участието на Българския националния отбор мъже в мачовете от Световната лига – 2011 г. са отчетени приходи от 541 607 щ.д. в БФВ. Финансовата инспекция направи справка в официалната интернет страница на FIVВ за участието в междуконтиненталния и финални кръгове на Световна лига – 2011, съгласно която на Българския национален отбор се полага награден фонд от 1 116 000 щ.д. За получените по-малко 574 393 щ.д. бяха изискани обяснения. Според БФВ полагащият се приход би бил 1 116 000 щ.д., ако съгласно „регламент на FIVВ” БФВ е осигурила спонсор или спонсори, които да преведат на FIVВ сумата от 800 000 щ.д., като неосигуряването на спонсори е довело до редуцирането на полагащата се сума. Изложените твърдения не бяха подкрепени с никакви документи. Финансовата инспекция по безспорен начин установи несъответствие от 574 393 щ.д. между полагащия се приход от FIVВ за участие на Националния отбор по волейбол и действително получените средства. Не бяха предоставени документи, доказващи причината, поради която същите не са постъпили и отчетени във федерацията”.

Българската волейболна федерация е раздала държавни средства и на клубове-фантоми. Това стана ясно след изнесения доклад от АДФИ. По справката на финансовата инспекция през последната година 76 клуба са получили финансиране в размер на 470 000 лв. В БФВ членуват общо 131 клуба, като 127 от тях са юридически лица, а 4 са регистрирани по търговския закон.

От всичките 127 клуба обаче едва 51 са внасяли задължителния отчет в централния регистър, който е и органът, осъществяващ контрол над юридическите лица с нестопанска цел. Цели 41 от тях пък са предоставили непълна информация. Така на практика по-малко от 15 клуба са изрядни и би следвало да получават държавно финансиране. „Тема Спорт” многократно алармира за съществуването на тези „клубове-фантоми”, които на практика крепят скандалното ръководство на БФВ вече 12 години и източват държавни средства..

***

Без обществени поръчки за над 1,4 милиона лева
Финансови проблеми във волейбола 00381845

След направената ревизия във волейбола стана ясно, че най-голямата сума, за която е доказано, че има нередности и злоупотреби е свързана със закона за обществена поръчка. Според доклада на инспектората става въпрос за цифра от над 1,4 милиона лева. Тя е част от въпросните 2,5 милиона за които хората на Дянков имат извадка, че с тях е имало злоупотреби и нередности от страна на ръководената от Данчо Лазаров федерация.

Ето и резюмето на инспектората за въпросните пари: “Финансовата инспекция установи, че не са провеждани обществени поръчки за общо 1 465 247 лв. без ДДС. За нарушенията се съставиха 10 Акта за установяване на административно нарушение (АУАН) – 6 на председателя на Управителния съвет Данчо Лазаров и 4 на БФВ като юридическо лице. Сключените в нарушение на ЗОП договори и извършените разходи през 2011 г. - полугодието на 2012 г., без провеждане на обществени поръчки, не гарантират ефективен, ефикасен и икономичен начин на разходване на постъпилите в Сдружение БФВ средства в условията на публичност, прозрачност и реална конкуренция”.

Става въпрос за закупуване на самолетни билети на стойност 534 333 лева без ДДС, разходи за медикаменти за 109 374 лв. без ДДС, ползване на хотелски услуги за 382 416 лв. без ДДС, закупена спортна екипировка за 380 448 лв. без ДДС, наемане на автомобили за 58 676 лв. без ДДС.

***

И ДКС замесен в скандала с волейбола
Финансови проблеми във волейбола 00381846

Дворецът на културата и спорта във Варна също е част от схемата за злоупотреби с финансови средства, която разкри инспектората след направената ревизия. Морската столица бе домакин на мачовете от Световната лига през 2011-а. Според доклада на хората на Симеон Дянков, липсва отчетност за близо 130 хиляди лева по договор за наем.

“На 05 май 2011 г. е сключен договор между „Дворец на културата и спорта“ ЕАД гр. Варна и БФВ за наем от 126 570 лв. във връзка с провеждане на Световна лига и подготовка за Европейско първенство по волейбол. Със споразумение към договора от 31 август 2011 г. страните се споразумяват сумата, която дължи федерацията за наем, да бъде прихваната с приходите от продажба на билети. Финансовата инспекция установи, че не са налице документи, от които да е видно какви са действителните приходи от продажба на билети и дали те не надвишават договорения наем”.

***

Становище на БФ Волейбол
Финансови проблеми във волейбола 00381859

След направената ревизия от Министерството на финансите, която разкри финансови злоупотреби, Българската федерация по волейбол излезе със свое становище по въпроса. Ето какво е то:

"1. В доклад № ДИ 1 СФ – 0036/ 18.07.2012Г. НА АДФИ е посочено, че към фактура № 0000001679/31.08.2011г. липсва документ, от който да е видно, че дължимите и от ДКС ЕАД парични средства от продажба на билети съответстват на равностойността на договорения наем и съответно това не позволява да се удостовери налице ли е основание за прихващане на задължение с вземане.

Съгласно чл. 34 от договора за наем, сключен между „Дворец на културата и спорта” ЕАД – Варна и Българска Федерация по Волейбол „Наемната цена на ползваните зали се определя на 126 570лв” без ДДС, или 151 884 лв. с ДДС.

Съгласно заверена справка, предоставена ни от „Дворец на културата и спорта” ЕАД – Варна общият им приход от билети е в размер на 151 884 лв. с ДДС.

Видно от представените документи е налице основание за прихващане на задължение с вземане.

2. На стр. 5 от доклада инспекторите са констатирали, че: „В резултат на извършената проверка по безпорен начин се установи несъответствие между полагащия се приход от FIVB за участие на Националния отбор по волейбол – мъже в СЛ – 2011, в размер 1 116 000 щ.д. и действително получените 541 606,70 щ.д. За разликата от 574 393,30 щ.д. от страна на БФБ не бяха предоставени документи, доказващи причината, поради която същите не са постъпили и отчетени във федерацията по волейбол”.

От написаното се създава впечатление, че посочената сума в размер 1 116 000 щ.д. е задължително полагаща се. Цитираният „полагащ се” приход, в това число и сумата 950 000 щ.д. – приходи от междуконтиненталния кръг и класирането на отбора на второ място.

През 2004г. FIVB прие точни правила - „Определения и условията” за повеждане на Световната лига, които следва да бъдат изпълнявани от националните федерации. Тези правила бяха валидни до 2011г. включително. Посочената от инспекторите сума, съгласно правилата за провеждане на Световната лига би се полагала единствено и само при спазване на следното условие: „ако съответната национална федерация осигури спонсор, който срещу 50% от общото рекламно време да заплати на FIVB – 800 000 щ.д. Съгласно чл. 5.5 от „Определенията и условията” на Световната лига „Ако не се представи договор за спонсорство в МФВ, федерацията ще трябва да заплати или да е съгласна за това, че МФВ може да удържи от наградните пари обща сума от 800 000 щ.д. за такса за рекламиране.”

Тоест, участващите в лигата отбори само ако осигурят спонсорство на стойност 800 000 щ.д., според тяхното класиране биха получили следните суми:

За първо място – 1 000 000 щ.д.
За второ място- 950 000 щ.д.
За трето място – 900 000 щ.д.
За четвърто място – 850 000 щ.д.

Ако обаче не бъде осигурено спонсорство в размер на 800 000 щ.д., наградните суми съответно са:

За първо място – 200 000 щ.д.
За второ място- 150 000 щ.д.
За трето място – 100 000 щ.д.
За четвърто място – 50 000 щ.д.

Следователно, не е възможно да бъдат представени документи, както за извършен преводи от страна на БФВ към FIVB за 800 000 щ.д., така и за обратно разплатени суми в размер на 1116 000 щ.д., тъй като същите не са „полагащи се”, както е посочено в доклада.

В потвърждение на горното прилагаме следните документи:

Документ от 20.10.2011 г.(Документ № 1), от който се вижда, че сумата, постъпила от FIVB за участието на националния отбор по волейбол (мъже) в Световната лига 2011 г. , е 541 606, 70 щ.д.'

2. Прилагаме копие от оригиналния баланс на FIVB за приходи и разходи, валидни за БФВ (Документ № 2), за участието на националния отбор в Световната лига 2011, от който ясно се вижда, че крайната сума от 541 606,70 щ.д., указана в документ №1, е баланс между приходи и разходи за 2011 г.

Тук е необходимо да се направи следното пояснение. Тази сума се получава по следния начин: а) сбор от: посочените в баланса 200 000 щ.д., възстановени на БФВ за дължими суми за ТВ права + 33 574, 70 щ.д. за закупени самолетни билети за националния отбор в пътуванията за мачове от груповата фаза + 19 252 ,00 за самолетни билети за участие на националния отбор във Финалния турнир, които също са възстановени на БФВ от FIVB – т.е. общо 252 826, 70 ш.д. и б) сбор от 91 200 ш.д. дневни пари, заплатени на състезателите от FIVB за дневни и преведни в банковите сметки на състезателите в зависимост от тяхното участие ва различните мачове от Световната лгиа 2011 г.) + 150 000 щ.д. награден фонд за спечеленото 2-ро място в груповата фаза + 75 000 щ.д. за спечеленото 5-то място във Финалния турнир от Световната лига. – т.е. общо 288 780 щ.д. – сумарно общо 541 606, 70 щ.д.

Многократно цитираната като приход на БФВ сума от 800 000 щ.д. не е получена в БФВ, тъй като е била задължение на БФВ за заплащане към FIVB преди започване на състезанията от Световната лига 2011 (което се вижда от копие от извадка от договора на БФВ и FIVB за участие в Световната лига 2011 г, (приложено като Документ № 3). Тази сума е извадена от приходите на БФВ (т.е. не е получена и няма как да е финансово заприходена в БФВ), което се потвърждава и от официалното писмо на FIVB (Документ № 4), изпратено до БФВ на 14.06.2012 г. като отговор на запитване от БФВ във връзка с обвиненията на г-н Р. Стойчев, че тази сума липсва в приходите на БФВ за 2011 г.

Като резултат от коментираното по-горе реалната сума, получена като приходи в БФВ за участие на националния отбор по волейбол (мъже) в Световната лига за 2011 г., е разликата от общия награден фонд от 1 116 200 щ.д. и разходите от 827 420,00 щ.д., указани в Документ № 2 – т.е. точно 288 780 ш.д., цитирани от FIVB в Документ № 4."

Spoiler:

***


Пламен Константинов разкритикува Свилен Нейков
Финансови проблеми във волейбола 00381873

За радикални реформи в областта на спорта и младежката политика се обяви по време на пресконференция Пламен Константинов - бивш национален състезател по волейбол и председател на групата за "Младежка политика и спорт" в "Движение България на гражданите". На брифинга, посветен на българското участие на Олимпийските игри в Лондон 2012-та година, той разкритикува анализа, направен от министъра на спорта Свилен Нейков, за представянето на родните спортисти. По думите на Константинов, министърът анализира "като треньор, а не като управленец".

"Заключението от представянето ни на Олимпиадата е, че нямаме елитни спортисти, а това управление не постигна необходимите резултати в областта на спорта", коментира Константинов. Според него е погрешна практиката успеваемостта на политиката в спорта да се свежда единствено до броя на взетите медали. Като основен проблем пред българския спорт, Пламен Константинов посочи погрешното инвестиране на малкото финансови средства.

Бившият национал по волейбол се обяви за приоритетно финансиране на училищния като основа на масовия спорт. Според Константинов само така ще се стигне до бъдещи примери на високо спортно майсторство и ще можем да говорим за елитни спортисти.

"Голяма част от парите следва да бъдат пренасочени към училищата, защото предвид икономическата ситуация в страната, много малко семейства могат да си позволят децата им да тренират в професионални клубове. Училището е мястото, където можем да запалим децата по спорта", категоричен беше Пламен Константинов.

Настоящият треньор по волейбол се обяви и за изработването на национална карта, която ще позволи развитието на отделните спортове да се определя на база регионите, в които са постигнати най-добрите резултати и има подготвени специалисти. Константинов предложи часовете по физическо възпитание да се преместят извън учебното време и спешно да започне инвестиране в ремонт на училищните салони и спортните площадки.

Пламен Константинов определи като погрешно "наливането" на огромни бюджетни средства в спортни бази като "Арена Армеец", "Спорт-палас" и "Белмекен", които остават "затворени за масовия спорт и за децата". "Колко деца могат да тренират в "Арена Армеец?", задочно попита Константинов и допълни, че във високопланинската база "Белмекен" няма нужната биохимична лаборатория, което я прави неефективна при подготовката на водещи спортисти.

"Защо олимпийците ни се подготвяха в чужбина, а не на Спорт-палас, нали е ремонтиран, а може би всичко се прави, защото от ремонти и строителство най-лесно се отклоняват средства", констатира още Константинов.

Той се обяви за реформа и при разпределението на парите, които държавата отпуска за спорт. Според волейболният специалист, министерството трябва да извършва част от плащанията, което сега се прави от федерациите. Константинов разкритикува и разпределението на средства "на парче" на определени федерации, чиито ръководители после трябвало да благодарят на определен човек в държавата.

***

Съдят БФВ в Лозана за 300 000 евро
Финансови проблеми във волейбола 00381963

Марката за спортна екипировка Ереа съди Българската федерация по волейбол в Международния спортен арбитражен съд (КАС) в Лозана. Делото вече е в ход във висшата съдебна инстанция в Швейцария, като става дума и за сериозна сума пари – неустойка по договора вероятно за 300 000 евро, съобщи "Гонг".

Делото е заради договора от миналата година между Ереа и БФВ за доставка на екипировка за националните ни гарнитури, който в последствие бе прекратен и волейболистите ни играха на Летните олимпийски игри в Лондон с Асикс.

Въпросният договор се споменава и в Доклада за извършената финансова инспекция от Министерство на финансите и Агенция за държавна финансова инспекция.

Скоро се очаква и присъдата от Международния спортен арбитражен съд (КАС).

Гонг научи още, че италианските шефове на Ериа сериозно са се заели с това дело, заради което в момента търпят финансови загуби. Те дори са изисквали записи от мачовете на на волейболистите ни на Олимпиадата в Лондон като доказателство, че там вместо Ереа нашите играят с Асикс. Босовете са гледали и получили също така записи от пресконференции на БФВ, на които се говори за спортната екипировка.

Източниците ни дори споделиха, че членът на УС на БФВ и водач на тима ни в Лондон Любо Ганев е имал среща и то в Италия със шефовете на Ереа с молба да не съдят централата. Ганев дори предложил в замяна на оттеглянето на делото, волейболните ни национали сега да изиграят Олимпиадата с Асикс, а от догодина отново да облекат Ереа.

***

Симеон Дянков: БФВ вече е на прокурор

Финансови проблеми във волейбола 00381991


Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков бе гост в предаването “Здравей България” по Нова телевизия. В него той говори обстойно за проблемите с волейболната федерация и като цяло с българския спорт. Предоставяме ви интервюто с г-н Дянков с известни съкращения.

Шокиращи разкрития с финансовия отчет на волейболната федерация. С няколко думи, какво открихте и какво следва оттук нататък?
- Това е четвъртата, която проверяваме от началото на годината и за пореден път бяха отркити големи нарушения, значителни суми. Става въпрос за няколкостотин хиляди лева, които са безотчетни, просто ги няма, не може да се покаже закъде са изразходени. Не се използват обществени поръчки, като няма такива, не е явно кой на кого е давал пари, просто ги няма документите.

Отива ли федерацията на прокурор?
- Вече е на прокурор. Интересното в този случай, който е малко по-различен от предишните три – проверявахме мотоциклетизма, ските и още една, и винаги имаше някакви значителни грешки. Тук обаче във федерацията, които имат по закон двуседмичен срок да отговорят писмено да се противопоставят, за първи път не са го направили. Един вид са съгласни, че има такива големи проблеми. Смятам и имах разговор с премиера, че за следващия бюджет 2013 година, който започва от септември, трябва изцяло да се преосмисли как се дават парите в спорта. Защото виждате, че и за олимпиадата имаме проблеми и изобщо където проверяваме се вижда безстопанственост на парите. А парите са много, много повече, отколкото хората си мислят че даваме за спорта.

Според официалния регистър на спортното министерство, има 106 федерации. Вие казахте, че сте пуснали проверка. Дотук волейболът е четвъртата, остават още 102. Защо трябва българският бюджет да отделя финанси на “българска асоциация за селски спорт”, “българска кудо федерация”, “българска федерация по пожароприложен спорт”, “българска федерация по кореспондентен шах”, “българска федерация по петанг”...
- Защо първо ги има тези федерации? Какво е изкривяването, което със следващия бюджет искам да изчистим? Това, че когато се създаде някаква федерация тя веднага може да кандидатства в министерството на спорта и да каже, че организира домакинства, има определен брой спортисти и иска пари. Има комисия в министерството, която раздава парите. Има доста апсурди. Вчера (б.р онзиден) се занимавах с федерацията по полумаратон. Аз се опитах да си спомня, дали въобще имаме маратонист, да не говорим за полумаратон. Тази федерация обаче искала 1,4 милиона лева за организиране на световно първенство в Каварна. Съответно моят отговор беше в никакъв случай, защото това не изглежда да е сериозен спорт. Проверих и се оказа, че въпросната комисия на министерството вече им е дала 800 000 лева.

В този ред на мисли, ще водите ли разговори в кабинета да бъдат намалени тези федерации?
- Първо е важно да се каже за какво се борят тези федерации. Някои от тях наистина са полезни и е хубаво да ги има. Парите официално на министерството на спорта са 36 милиона. Това е в бюджета. Освен тях обаче има почти същата сума 37 милиона от тотото, която влиза в спорта от неразпределените печалби. Стават над 70 милиона. Освен това даваме около 25 милиона за домакинства тази година. Във волейбола големите проблеми възникват точно там. Казват организираме Световна лига, трябват ни определена сума пари. Обаче половината от наградния фонд не е даден на спортистите, на треньорите. Просто го няма. Изчезнали са тези пари. Самото министерство на спорта така си е организирало нещата, че когато му поискат тези пари ги дава, но след това не знае какво се случва. Аз съм убеден, че в много федерации ще се покаже точно това – част от парите ги няма. Това трябва да спре. Над 100 милиона даваме на година за спорт. Това е голяма сума за страна като България.

Като говорим за цифри, общо 23 милиона струва подготовката на 63 спортисти за Олимпиадата. Това са официалните данни. В същото време обаче, една Франция с абсолютно същия бюджет има 333 спортисти и е спечелила 27 медала. Според вас нормално ли е?
- Не, това не е рентабилно. 23 милиона са отишли директно за тяхната подготовка. Извън това обаче, като влязат всички домакинства, парите за олимпийска подготовка са много повече от тези 23 милиона лева. Според мен са поне 50-60 милиона. Възвръщаемостта е доста ниска. Това което е сбъркано, аз искам да го променим. Как се дават парите? Да не се дават директно на федерациите за домакинства. Първо да има приоритет – в кои спортове ще имаме домакинство – в полумаратон не трябва да имаме домакинство. Не е олимпийски спорт и нямаме силни спортисти там. В мотокроса – не е олимпийски и с времето ще даваме много по-малко. Навремето се даваха повече, понеже Румен Петков е много запален. Даваха се по 4-5 милиона в спорт, който въобще го няма в олимпиадите. Да се прецезират домакинствата и да се каже – бокс, борба, волейбол... десетина спорта. Другото, което за мен е редно е олимпийската подготовка да се централизира. Парите да не минават през федерациите. Дават се накуп, но дали отиват към всички спортисти в момента няма как да се провери това нещо.

Това сега ще проверява прокуратурата...
- Прокуратурата, но вие помните и в други федерации като спортната стрелба. Там Мария Гроздева каза още преди олимпиадата, че до нея парите за олимпийска подготовка не стигат. Федерацията си ги взима и ги преразпределя.

Може ли в САЩ премиите да не са променяни от 18 години и да са 25 000 долара, а при нас златен медал да е 200 000 лева. Среброто е 140 000, бронзът е 120 000. Ние имаме прекрасно отношение към спортистите, но как така в България се дават толкова в пъти повече за медали, отколкото във Великобритания, Германия, Канада и САЩ?
- Признавам, че когато се вземаше преди две години това решение и на мен ми изглеждаше добре да стимулираме. Когато обаче напоследък мисля по въпроса, аз си смятам за себе си. Аз имам по-висока заплата от повечето хора в България, но общо взето сребърния медал, който сега даваме като награден фонд е цялата ми 4-годишна заплата и дори малко повече. Трудът ми за този мандат се оценява по-малко отколкото сребърен медал за Олимпиадата, което не би трябвало да е като пропорция така. За съжаление и това не помогна много. Този процес дълго може да се обсъжда. Спортните училища при Костов са закрити почти всичките, останали са 7. 2008-а при Весела Лечева пък са махнали всички държавни треньори, които се занимават с деца и юноши. Говорих и с Бойко и трябва да се види кои са ни приоритетите. Има 106 федерации. От тях трябва да се види кои могат реално да печелят олимпийски медали, но по-важното е да обучават много деца. Масовият спорт е по-важен за мен от олимпийския. Има 15 федерации които отговарят и инвестираме в тях. Всичко друго – ако могат от спонсори да си намират, да си вземат. Но държавата не трябва на 106 федерации да се разпростира.

Последен въпрос, ще направите ли усилия в останалите 102 федерации проверките да бъдат по-бързи, за да имате представа преди съставянето на бюджета откъде какво да вземете и къде са нередностите?
- Ние сме почнали проверки в още 20 от по-големите федерации и смятам, че ще успеем да ги свършим. Тази година фокусираме върху федерации и общини, които са болни теми за финансирането. Така или иначе когато инспекторите влизат в някои федерации, те директно си казват, че не са правили обществени поръчки. Още от самото начало и това искам да се промени. Единият начин е рязко да се промени финансирането на федерациите. Приоритет на 15 федерации, а всичко останало няма да се финансира, докато не се види, че избуява добро поколение там.

На базата на заключенията от проверката, ще има ли промени в ръководството на волейболната федерация?
- Преди Олимпиадата имах среща с Владо Николов и си говорех какво според него е най-важното, за да има по-големи успехи. Той не каза да има повече пари за федерация, повече топки, повече тренировки навън. Каза “Трябват ни детско юношески школи, да инвестираме там”. И за волейбола и за всички други спортове, трябва фокусът да е върху децата и бъдещото поколение, а не върху определен брой малък спортисти. И ако не спечелим медал да се чудим защо. Ще бъде много интересен отговора от федерацията. Те не са отговорили нищо на този доклад.

Не е ли несериозно едно такова отношение?
- Отговорът вече ще бъде даван в прокуратурата. Това което зависи от мен и правителството е по какъв начин ще се финансират домакинствата.

Вие ще настоявате ли със Свилен Нейков за промени, защото явно това ръководство не разходва правилно нашите пари?
- Да, имаме основно два начина, по който смятам, че контролът ще е различен. Средствата за домакинствата да не минават през самата федерация, а през министерството на спорта. Както министерството на финансите купува за всички останали писалки, хартия и т.н. Да има централизация. Смятам, че това е полезно и за олимпийските ни надежди. За да може федерациите да се занимават само със спортна дейност, а не да се чудят как да вземат пари от министерството, които после да изчезнат.
Върнете се в началото Go down
https://twitter.com/#!/rozaLiex
~Rossita
Неспасяем
Неспасяем
~Rossita


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : 8-9-10112012
Брой мнения : 14468
Reputation : 111
Join date : 15.01.2010
Age : 24

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeЧет Авг 23, 2012 4:22 am

А такаааа.. набараха ли ви БФВ? laugh
Върнете се в началото Go down
http://acciosharman.tumblr.com/
rozaLie
Неспасяем
Неспасяем
rozaLie


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : happiness is the key to success.
Брой мнения : 15926
Reputation : 205
Join date : 26.04.2009
Age : 27
Местожителство : Пловдив

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeЧет Авг 23, 2012 6:33 pm

Толкова изчезнали пари, толкова несъществуващи документи.. остави, че имаме и 130 клуба! laugh Сигурно добри пари им дава Данчо, че да продължават да го държат на пост, че и нов мандат взе.. И после Данчо ще ми вика "Ми вижте кво.... няма нередности", ТИ ДА ВИДИШ! Толкова пари липсват само от 2011 насам, ако пуснат проверка назад във времето не ми се мисли за какви суми ще става въпрос. Интересно ми е как може да работиш в държавата и да не издаваш документи за всяко нещо. Умът ми не го побира.
Върнете се в началото Go down
https://twitter.com/#!/rozaLiex
rozaLie
Неспасяем
Неспасяем
rozaLie


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : happiness is the key to success.
Брой мнения : 15926
Reputation : 205
Join date : 26.04.2009
Age : 27
Местожителство : Пловдив

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeЧет Авг 23, 2012 7:55 pm

Ивайло Константинов: Лъснаха много истини за управлението на Лазаров
Финансови проблеми във волейбола 00382142

Тревожните данни за злоупотреби, изчезнали пари, липса на обществени поръчки и още куп други, които излязоха наяве след финансовата проверка, направена на федерацията, разбуниха духовете. Един от хората, които се оглавиха срещу управлението на Данчо Лазаров е бившият му заместник Ивайло Константинов. Ето какво каза за “Тема Спорт”, имайки предвид, че именно той бе част от УС за периода, за който е направена проверката.

Г-н Константинов как ще коментирате резултатите от инспекцията, която бе направена на федерацията по волейбол?
- Всичко това го предполагахме, че ще бъде открито. Едва ли има някакви нови неща, с изключение на това, че е съмнителен начина, по който са точкувани клубовете и са разпределени парите. Защото очевидно това поставя в зависимост някои отбори. Лъсва и друга истина, че клубовете не са толкова, колкото се парадира във федерацията. Предполагам и вие сте чували цифрата 113, която бе широко афиширана от Управителния съвет. Видя се, че изобщо не са толкова, а са 76. Друг е въпросът, че и тези не е ясно каква дейност имат.

В един момент дори се говореше за 150 клуба, а не за 113...
- Да, това си е явно практика за подвеждаща информация. Ние разполагаме с достатъчно данни, че се заблуждава и общественото мнение включително. Нищо ново с две думи. Всичко което се знаеше в аванс е излязло по време на проверката.

Добре, но вие доскоро бяхте част от това управление. Не знаехте ли за тези нередности от финансова гледна точка?
- Категорично твърдя, че аз като част от тази федерация не съм имал отношение към един похарчен лев или към един разпределен към клубовете или което и да е било решение.

Тоест и за вас е изненада, че са изчезнали близо 1 милион лева от Световната лига?
- Аз ви казвам нещо, което ще ви звучи странно, но проверете последното Общо събрание дали е вписано в съда!? Очевидно тази федерация си функционира като частна организация, която взема решения тогава, когато е необходимо и по начина по който преценят няколко души в нея. По този начин се формират и крайните решения. Аз винаги съм бил твърдо за демократичния принцип на управление и това нещо в интерес на истината е страшна изненада и за мен, което се случва. Очевидно хората, когато са вътре, така са поставени в ситуацията, че да си мислят, че имат някакво отношение за взетите решения, а всъщност се оказва, че те са отдавна взети, премислени и задвижвани така, че да са в полза на някой конкретен човек.

Да разбирам ли, че общото събрание и решенията, взети от него, са нелегитимни, защото не са вписани в съда?
- Как е допустимо един колективен, при това обществен орган, да проведе едно събрание, пред погледа на всички медии, и след това
изобщо да не впише решенията в съда!? Как е допустимо УС на федерацията да заблуждава цялото обществено мнение, че клубовете, са с 40 процента повече от действителното, дори повече!?


Означава ли това, че дори назначението на Найден Найденов за треньор на България е нелегитимно и оборимо в съда, след като не е вписано като решение?
- Аз предупредих по време на това Общо събрание, че ще атакувам в съда, но сега не мога да го направя, защото не са правени постъпки за вписване на въпросните решения. Това е изключително наказуемо деяние.

Може ли това да е предпазна мярка от страна на федерацията, за да не можете вие да ги атакувате в съда?
- Да, но очевидно някой ги е заблудил, че невписването на решенията на това Общо събрание в съда ще елиминира възможността аз и колегите, които подкрепят идеята, да атакуваме решенията. Но самото деяние на невписване на решенията е сериозно наказуема от закона манипулация. Това показва стила на работа като цяло. Ще вписваме и обявяваме само това, което ни устройва. При положение, че има обстоятелства, които не устройват тези хора, те изобщо не вписват решенията. И ако се задълбаете, ще видите, че има такива доста общи събрания.

Помните ли колко клуба бяха вписани тогава като участници в Общото събрание?
- Проверете и друго. Тези финансови отчети, аз съм бил председател на финансовата комисия. Когато поискам детайли от отчетите, по време на провеждане на подготовка на общо събрание, получавах такива отчети, каквито и всички останали клубове. И на молбата на Лазаров да представя аз финансовия отчет винаги съм отказвал с предтекста, че аз нямам достоверна информация, която да представя на хората. Финансовият отчет на федерацията по устав и по закон се предоставя в определен срок преди провеждането на Общото събрание, а не с такива общи формулировки в порядъка на разходи за мъже, за жени и други.

Защо още тогава не излязохте да кажете за тези нередности, а трябваше сега да излезе тази проверка?
- Аз съм бил не повече от година и половина вътре. Имало е едно събрание по време на моето участие в УС, така че не съм много закъснял. На практика при първата възможност при която се усъмних, че това може да се случи, си подадох оставката. Това беше и един от допълнителните ми мотиви. Точно за това не можете да ме вините.

За да приключим тази тема, за този период вие не сте имал достъп до определени документи и не сте имал възможност да разкриете тези неща?
- Да и на моите молби да ми бъдат предоставени, никога не е било откликвано.

Знаем, че готвите сериозна битка с настоящото ръководство. Какво предстои да се случи?
- Аз бях изключително пасивен до момента, но след като съм номиниран от Лазаров за глава на опозицията, ще бъда такъв. Да заповяда и приятна борба му пожелавам.

Оглавявате официално опозицията?
- Да, след като той за такъв ме е номинирал, очевидно има защо. Щом така преценява, значи ще бъде така.

Да разбирам ли, че вие ще сте кандидат за нов президент на федерацията?
- Абсурдно е. Това в никакъв случай не мога да го кажа и няма да се случи, поне не и в близките няколко години. Имам достатъчно мотиви, които да ме спрат от такова действие.

А кого бихте номинирал тогава?
- Ще го чуете. Има такъв човек, който е добре известен в цялото общество и ще го чуете и видите съвсем скоро.


Хари ЛАТИФЯН
Върнете се в началото Go down
https://twitter.com/#!/rozaLiex
enormous-heart
Неспасяем
Неспасяем
enormous-heart


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

Брой мнения : 1183
Reputation : 174
Join date : 05.06.2011

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeЧет Авг 23, 2012 8:28 pm

Данчоо, вижда ти се края като президент. Скоро ще ни гледаш през решетките, на топличко ще си, ама си го заслужаваш, де.
Върнете се в началото Go down
rozaLie
Неспасяем
Неспасяем
rozaLie


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : happiness is the key to success.
Брой мнения : 15926
Reputation : 205
Join date : 26.04.2009
Age : 27
Местожителство : Пловдив

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeЧет Авг 23, 2012 10:16 pm

Официално: Прокуратурата погна федерацията по волейбол
Финансови проблеми във волейбола 20120823.ppycxiohwq

Скандалите в българската федерация по волейбол се задълбочават. Прокуратурата обяви официално, че образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител и започва разследване за длъжностно присвояване, след като е получила писмо от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Случаят е даден за разследване на криминална полиция. В рамките на разследването ще се изяснява дали са извършени престъпления във връзка с прилагането на Закона за обществените поръчки.

Шефът на федерацията по волейбол инж. Данчо Лазаров вчера заяви, че не коментира слухове и хипотези, иска да получи призовка и тогава ще коментира.

Градският прокурор, наблюдаващ случая, заяви, че има достатъчно данни, за да бъде започнато разследване. Преди три дни стана ясно, че са установени редица злоупотреби след проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция, която информира за непроведени обществени поръчки на стойност 1 465 010, 47 лева без ДДС.

Съставени са 10 акта за административни нарушения, шест от които са директно към председателя на федерацията Данчо Лазаров, а четири са към БФВ като юридическо лице. В тези поръчки влизат закупуване на самолетни билети, медикаменти и медицински консумативи за националните отбори, хотелиерски и ресторантьорски услуги, закупена спортна екипировка и ползване на автомобили.

Освен това са установени и други нарушения като несъответствие между сумата, която БФВ е отчела като приход от Световната лига през 2011 година. Федерацията е отчела, че е получила 541 607 долара, но на официалната интернет страница на FIVВ пише, че сумата, която трябва да получи България е 1 116 000 долара./БЛИЦ
Върнете се в началото Go down
https://twitter.com/#!/rozaLiex
~Rossita
Неспасяем
Неспасяем
~Rossita


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : 8-9-10112012
Брой мнения : 14468
Reputation : 111
Join date : 15.01.2010
Age : 24

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeЧет Авг 23, 2012 11:40 pm

Време беше всичко да си излезе наяве.
Върнете се в началото Go down
http://acciosharman.tumblr.com/
rS.19 ♥
Неспасяем
Неспасяем
rS.19 ♥


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : don't expect me to be nice with you.
Брой мнения : 6044
Reputation : 126
Join date : 06.03.2011
Age : 26
Местожителство : umm.. at home?

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeПет Авг 24, 2012 2:08 am

Най-накрая. Най-накрая да се предприеме нещо и правдата да възтържествува!
Върнете се в началото Go down
~Rossita
Неспасяем
Неспасяем
~Rossita


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : 8-9-10112012
Брой мнения : 14468
Reputation : 111
Join date : 15.01.2010
Age : 24

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeПет Авг 24, 2012 4:45 am

let's celebrate laugh
Финансови проблеми във волейбола Tumblr_m902plMtoI1rai8lko2_250
Върнете се в началото Go down
http://acciosharman.tumblr.com/
LightOne
Неспасяем
Неспасяем
LightOne


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : Внимание Заядлив Дядка !!! ')©®
Брой мнения : 8611
Reputation : 130
Join date : 26.06.2009
Age : 35

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeСъб Авг 25, 2012 4:59 pm

Потопът е налице. Да видим това как ще се отрази на играчи и ще успее ли ситуацията да се изчисти до другото лято. Също така тези скандали най-вероятно ни отрязват шансовете за Европейското да домакинстваме.
Върнете се в началото Go down
rozaLie
Неспасяем
Неспасяем
rozaLie


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : happiness is the key to success.
Брой мнения : 15926
Reputation : 205
Join date : 26.04.2009
Age : 27
Местожителство : Пловдив

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeСря Авг 29, 2012 5:59 pm

Любо Ганев за договорите на БФВ с "Ереа" и "Асикс"
Финансови проблеми във волейбола 00382967

ВИДЕО - ТУК!

Любо Ганев разясни днес надълго и нашироко защо Българската федерация по волейбол се отказала от договора си с италианската фирма за спортна екипировка "Ереа", както и защо отново са подписали контракт с "Асикс".

"Предложението на "Асикс" бе много по-изгодно затова предпочетохме него. Ако искат може от "Ереа" да ни съдят, но според мен няма защо", заяви Любо Ганев.

***

Кой колко намаза от волейбола?
Финансови проблеми във волейбола 00382971

Около 20 клуба, които изобщо не са участвали в календара на Българската волейболна федерация (БФВ) през 2011 г., са получили пари от държавната субсидия, установи разследване на "България Днес".

Според данни на Министерството на физическото възпитание и спорта почти 80% от бюджета на родната волейболна федерация за последните две години са формирани от държавната субсидия. През последните години обаче нямаше никаква яснота как точно Управителният съвет на федерацията начело с президента инж. Данчо Лазаров разпределят парите на данъкоплатците между клубовете.

Сега за първи път "България Днес" разкрива чрез документи, предоставени от БФВ на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), кой колко е намазал от държавните средства през 2011 г. От сайта на БФВ се вижда, че клубовете, които реално са участвали в първенствата й през споменатата година, са около 50. От предоставените на АДФИ документи обаче става ясно, че за 2011 г. волейболната ни федерация е раздала пари от държавната субсидия на 76 клуба. Така съпоставката между календара на БФВ и списъка с разпределението на сумите показва, че пари са получили около 20 клуба, които не са участвали в нито едно от първенствата на федерацията! Сред тях са Спорт волей от с. Щръклево, който е взел около 4000 лв., Родина (Суворово) - над 2000 лв., Павликени (Павликени) - почти 6000 лв., Хан Аспарух (Исперих) - около 3000 лв., ОСК Вършец - 612 лв, Въча (Девин) - 1632 лв., Металик 5 (Сопот) - 3156 лв.

Тези двайсетина клуба, които са получавали пари, без да участват в спортния календар, съществуват в справката за действащите клубове у нас, която волейболната федерация предостави на Народното събрание преди около месец. Нещо повече - в същата справка от БФВ уверяват депутатите, че през 2011 г. у нас е имало 94 действащи волейболни клуба. Ако това е вярно, то излиза, че пак около 20 клуба от тях не са получили нито лев от държавната хазна, тъй като на финансовите ревизори са предоставени договори само със 76.

"България Днес" разполага и със справка от Министерството на спорта, издадена през октомври 2011 г. От нея се разбира, че към този момент лицензираните волейболни клубове у нас са били 133! Според устава на БФВ, ако един клуб не участва в първенствата на волейболната федерация повече от година, той трябва да бъде автоматично изключен. През последните години обаче изключен клуб няма. Неизключените клубове пък са пълноправни членове на БФВ и могат да гласуват на общи събрания и да избират ръководни органи. Точно това провокира бившия вече селекционер на мъжкия национален отбор Радостин Стойчев да повдигне въпроса за клубовете фантоми в родното първенство, чиято задача е само да гласуват "правилно" на общите събрания и да преизбират ръководството. Сега от данните, които "България Днес" представя, се вижда, че тези клубове, които не са в календара на БФВ, не само че са членове на федерацията и имат право да гласуват, но и получават от парите на данъкоплатците.

Междувременно Софийска градска прокуратура вече образува досъдебно производство срещу БФВ заради открити при проверката на Агенцията за финансова инспекция сериозни нарушения, свързани най-вече с неспазване на Закона за обществени поръчки. Очаква се в началото на септември ръководството на федерацията да се срещне и с парламентарната комисия по младежта и спорта, която също има сериозни възражения относно работата на БФВ.

От справката, предоставена от БФВ, се разбира, че клубове, които нямат отбори в Суперлигата или във Висшата лига, са взели повече държавни пари от най-елитните. През 2011 г. ЦСКА имаше представители в Суперлигата при мъжете, в държавното първенство за жени и в 1-ва група девойки старша възраст. Освен в Суперлигата мъжкият отбор на ЦСКА игра и в Шампионската лига на Европа. Армейците са получили от БФВ 20 816 лв., като с тази сума се нареждат на трето място в класацията. Първенецът е абсолютно изненадващ - ВК "Казанлък". Клубът има представители само в две от долните дивизии. Въпреки това БФВ е дала на ВК "Казанлък" 25 268 лв. от държавната хазна.

На второ място по получени държавни средства е вицешампионът "Пирин" (Разлог), който е получил 21 372 лв. На четвърто, след ЦСКА, е ВК "Левски волей", който до миналата година се казваше "Левски Сиконко". Шеф на "Сиконко" е президентът на волейболната федерация Данчо Лазаров. За 2011 г. "сините" са получили 16 712 лв. от предоставената на БФВ субсидия.

На шесто място по субсидия се нарежда волейболен клуб Славия с 13 360 лв., а след него с 12 604 лв. е Виктория Волей. Чак на 8-о място идва шампионът в Суперлигата за 2011 г. Марек Юнион Ивкони - с 12 540 лв. Логиката определено се губи, защото Марек, освен че е шампион, е участвал в първенствата на БФВ с 5 отбора.

Получилите по-голяма субсидия Виктория Волей и Славия, освен че са с по-лоши класирания, са съответно с по 4 и по 3 отбора. Случайно или не, но президентът на Марек Иво Константинов бе обявен от самия Данчо Лазаров за "лидер на опозицията в българския волейбол". Представителите на Виктория и на Славия пък - Тодор Дапев и Владимир Симеонов, са сред най-големите поддръжници на шефа на БФВ.

Бисерка БОРИСОВА, в. "България Днес"
Върнете се в началото Go down
https://twitter.com/#!/rozaLiex
rozaLie
Неспасяем
Неспасяем
rozaLie


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : happiness is the key to success.
Брой мнения : 15926
Reputation : 205
Join date : 26.04.2009
Age : 27
Местожителство : Пловдив

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeЧет Авг 30, 2012 5:48 pm

Любо колко се разпали, лелейййййй.. xD Иначе относно екипите, не ме грее момчетата с какви екипи играят, Ереа не знам защо толкова късно се обаждат, нали са прекратили договор и всичко.. ех, тоя свят е толкова корумпиран, само за пари се мисли, ей!

От другата статия съм толкова изумена, че няма на къде.

Цитат :
че клубовете, които реално са участвали в първенствата й през споменатата година, са около 50

Цитат :
федерация е раздала пари от държавната субсидия на 76 клуба.

Цитат :
Така съпоставката между календара на БФВ и списъка с разпределението на сумите показва, че пари са получили около 20 клуба, които не са участвали в нито едно от първенствата на федерацията!

И тука като видиш кои клубове са получавали субсидии, оставаш с пръст в уста.

Цитат :
БФВ уверяват депутатите, че през 2011 г. у нас е имало 94 действащи волейболни клуба. Ако това е вярно, то излиза, че пак около 20 клуба от тях не са получили нито лев от държавната хазна, тъй като на финансовите ревизори са предоставени договори само със 76.

Толкова объркани неща, направо с каква глава ги правят тези неща? Парите се размятат от тук до там, дават се на клубове без да изпълняват функциите си, не участвали в БГ първенствата, ми те защо взимат пари? Боже..
Върнете се в началото Go down
https://twitter.com/#!/rozaLiex
rozaLie
Неспасяем
Неспасяем
rozaLie


Warn :
Финансови проблеми във волейбола Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Финансови проблеми във волейбола Right_bar_bleue

( : happiness is the key to success.
Брой мнения : 15926
Reputation : 205
Join date : 26.04.2009
Age : 27
Местожителство : Пловдив

Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitimeСря Окт 10, 2012 4:46 pm

Петцифрена сума била изхарчена от БФВ за състезание, в което български отбор не е участвал
Финансови проблеми във волейбола 00385647

Петцифрена сума в левове е била изхарчена от Българската волейболна федерация (БФВ) за състезание, в което български отбор не е участвал, установи разследване на "България Днес".

Замесени в случая са общинският съветник от БСП за два мандата в Казанлък Деко Григоров, вицепрезидентът на БФВ Иван Тодоров и новоизбраният изпълнителен президент на федерацията Станислав Николов. През декември 2011 г. в Истанбул се провежда заседание на Балканската волейболна асоциация (БВА). България е представлявана от Лазаров, Тодоров и Николов. Участниците обсъждат предстоящите през лятото на 2012 г. Балканиади. Вземат се решения кои страни в кои възрастови групи ще участват. България получава домакинството на шампионата при прекадетите в Добрич, но остава без отбор при прекадетките. Дори и по някаква необяснима "случайност" Лазаров, Тодоров и Станислав Николов да са пропуснали този факт, имали са и още един шанс да се осведомят. На 21 и 22 април 2012 г., пак в Истанбул, се провежда поредното заседание. От българска страна е трябвало да присъства Станислав Николов. Необяснимо защо той не заминава. С липсата си Николов докарва сериозни ядове и на отбора на прекадетите. На споменатата среща се тегли жребият и се уточняват правилата. Решава се, че сервисът ще се изпълнява без отскок и отборите ще играят без либеро. Поради липса на български представител никой не уведомява нашите момчета за това. Те разбират за промените чак когато стартира шампионатът в Добрич и съдиите започват да им свирят фалове. На отбора се налага да учи приетия през април правилник на почивките. Въпреки немарливостта обаче прекадетите успяват да спечелят златото.

Още по-необяснимо е обаче защо шефът на БФВ Данчо Лазаров скрива новината, че националният ни отбор при прекадетките няма да участва на Балканиада. Трае си и отговорникът за женското направление при подрастващите в българския волейбол - общинският съветник от БСП за два мандата в Казанлък Деко Григоров. През юли тази година започва подготовката на младите ни момичета. Поръчват се екипи, медикаменти. Според запознати разходите възлизат на около 20-30 хил. Треньор на националния отбор на прекадетките е Лариса Китипова, която е треньорка в клуба на Деко Григоров ВК "Казанлък". Както "България Днес" единствен разкри, ревизията на финансовото министерство е установила, че казанлъшкият клуб е получил най-много пари от държавната субсидия за 2011 г. - въпреки че няма отбори в нито една от елитните групи!

На 1 август в сайта на Балканската волейболна асоциация е публикувана програмата за турнира при прекадетките, който ще се проведе в Турция. Отново никой не уведомява момичетата, че не са в списъка. Нещо, което шефът на БФВ Данчо Лазаров, вицето му Иван Тодоров и Станислав Николов са знаели още през декември 2011 г. Вместо да предотвратят излишното харчене на пари, шефовете на волейбола не обелват дума и отпрашват за олимпийските игри в Лондон.
Прекадетките и родителите им научават горчивата истина часове преди датата, на която са смятали, че ще заминат за Балканиадата. Случката се покрива от медиите и волейболната ни общественост. На сайта на федерацията липсва каквато и да било информация за нея. Впоследствие от БФВ обясняват на децата и родителите им с недомлъвки, че се надявали "евентуално" някой от другите балкански отбори при прекадетките да се откаже. Но в коя нормална федерация във време на криза се харчат хиляди за нещо "евентуално"! Въпрос, над който сериозно трябва да помисли финансовият министър Симеон Дянков, докато подготвя бюджет 2013 и субсидията за БФВ. До ден днешен никой от БФВ не е дал обяснения колко точно пари са били отпуснати за тази подготовка, колко от тях са изхарчени, за какво и къде са отишли неизхарчените от отпуснатата сума пари. "България Днес" също се опита да получи отговор на тези въпроси. До редакционното приключване на броя такъв нямаше. Лазаров не си вдигаше телефона, отговор не дойде и чрез пресаташето на БФВ Стефан Августинов, към когото "България Днес" се обърна за съдействие.

Бисерка БОРИСОВА, в. "България Днес"

***

БФ Волейбол: Няма да допуснем анархия

Финансови проблеми във волейбола 00386125

Зачестилите злонамерени атаки срещу дългогодишната стройна организация на БФВ по отношение на развитието на детско-юношеския волейбол в България на договорен принцип, за ненавършили 18 години състезатели, предизвикват обосновано възмущение сред волейболните клубове, откриващи и формиращи българските волейболни таланти.

Създадените и работещи от дълги години правила в БВФ регламентират ясно и точно правата и задълженията на всички страни, включени в процеса на развитието на младите волейболисти – клубовете, като юридически лица и състезателите или техни родители и настойници, като физически лица.

Във възникващите и произтичащи от тези правила взаимоотношения няма абсолютно нищо заробващо. Това са нормални договорни взаимоотношения, в които всяка страна защитава своите интереси на основата на заложените в Правилника на БФВ договорни клаузи за състезателните права и вътрешен трансфер. Тези взаимоотношения формират и понятието „състезателни права”, които в този Правилник и в сходния му първообраз на FIVB се формулират като съвкупност от правото на спортиста да участва в тренировъчната и състезателната дейност на даден спортен клуб, както и свързаните в това участие имуществени и неимуществени права. Конкретните условия за упражняването на състезателните права подлежат на уговаряне в сключен индивидуален договор между състезател и волейболен клуб. В светлината на тази формулировка, залегнала в Правилника на БФВ, обвиненията, че според неговите клаузи цялата власт е дадена на клубовете, са необосновани и звучат абсурдно. Естествено е, че всеки млад човек, тръгващ да се реализира в някаква област, е зависим от предпоставките, които му помагат за това. В случая на спортната активност тези предпоставки са именно спортните клубове с тяхната организирана тренировъчна дейност, позволяваща започване и развиване на спортната кариера на младите волейболисти. Тук не е възможно използване на самоучител, както при изучаване на чужди езици или на собствен музикален инструмент при развитие на музиканти. При младите волейболисти без специализирана за тяхното развитие структура – спортен клуб със спортна зала, екипирана с необходими скъпо струващи съоръжения, треньорски и организационни кадри, на заплата в клуба, трениращи съвместно поне 12-14 съотборници и т.н. – не може да се постигне нищо, макар и при голям физически потенциал на отделния спортист.

Ето защо единствената „власт”, дадена на клубовете от БФВ в Правилника, е да получават по някакъв начин компенсация, лимитирана от договори със състезателите, за вложените средства, труд и специфични треньорски умения за създаване и шлифоване на бъдещи елитни волейболисти. Тази компенсация е законно регламентирана в нормални граници в сключваните договори между клубовете и младите състезатели под 18 години в съгласие със Закона за лицата и семейството.

В същото време във властта на младите спортисти и техните родители или настойници е или да приемат условията на един клубен договор, ако искат без заплащане да се развиват като волейболисти и да постигнат в бъдеще с помощта на клубната организация реални лични успехи и подходящ начин на живот като зрели индивиди, или да отхвърлят тези условия и да търсят друга реализация на своите способности.

Изключително нелепи са обвиненията към БФВ, че такова обвързване с договори между клубове и състезатели, залегнало в Правилника на федерацията, имало само в комунистическа Куба. Такава е практиката в редица водещи във волейбола страни, като Сърбия, Франция, Италия, Русия, Испания и други. Ако обвинителите си направят труда да проверят тези факти, едва ли биха си позволили да набеждават БФВ, като организация към която клубовете са афилирани, в създаване на „робовладелчески” статут при взаимоотношенията клуб – млад състезател.

Доказателство за правилната ориентация на БФВ в подпомагането на волейболните клубове при създаване и развитие на млади волейболисти, са многобройните успехи, постигнати от различни младежки национални формации в последните 7-8 години: бронзов медал от Световно първенство за младежи, сребърен медал от Европейско първенство за младежи, 4-то място от Световно първенство за девойки, редица призови места (от 4-то до 8-мо) на Европейски и Световни първенства за младежи и кадети, Балкански титли и т.н., а така също и:

- постоянно налагане на млади, талантливи състезатели в националните отбори за мъже и жени;

- успешна реализация на много млади волейболисти с международни сертификати в чуждестранни клубове;

- и най-накрая, но не като най-маловажно – волейболът е най-успешният колективен спорт в България в последните десетина години при всички национални формации именно благодарение на стриктното спазване на установените правила при взаимоотношенията волейболни клубове – подрастващи, атакувани сега от личностни спекулативни интереси. И ако има нещо нередно в някои от конкретните случаи при прилагане на тези правила, то нормалната алтернатива е съдебна процедура за изясняване на нарушени права и задължения и от двете заинтересовани страни.

Всичко изложено дотук дава основание на БФВ твърдо да поддържа установените правила и клаузи в Правилника за състезателните права и вътрешни трансфери, доказал своята жизненост и ефикасност. В противен случай всичко друго би било анархия, водеща до реален упадък на каквато и да е организация, както е БФВ и на нейните субструктури, а именно волейболните клубове.

Управителен съвет на БФ Волейбол

***


Волейболът плати 72 400 лв глоби!
Финансови проблеми във волейбола 00386190

Сложи се край на сагата с финансовата ревизия на Българската федерация по волейбол (БФВ) - на държавата са платени 72 400 лв глоби.

Централата стана обект на проверка "по сигнал" в разгара на скандала преди олимпиадата между бившия национален треньор Радостин Стойчев и ръководството на БФВ и лично президентът й Данчо Лазаров.

Глобите са за необявените обществени поръчки за екипи, хотели и др. Четири от тях са на БФВ и "струват" по 15 000 лв всяка. Други 6 са персонално за Лазаров. От тях 4 са по 3 000 лв и 2 по 200 лв, съобщиха от Агенцията по финансов надзор.

"Важното е, че вече всичко е пито-платено и сметките са чисти - заяви Лазаров - Вече работи екип от юристи и готвим обществени поръчки за същите неща. Първата е за екипировка за догодина за всички национални отбори. После ще обявим и поръчка за хотели…".

Лазаров пътува днес за САЩ за конгреса на Международната федерация по волейбол (ФИВБ). На него предстои да бъде избарн нов президент, като най-вероятен следващ шеф се очаква да стане бразилецът Ари Граса.

Антони Йорданов, "Труд"
Върнете се в началото Go down
https://twitter.com/#!/rozaLiex
Sponsored content





Финансови проблеми във волейбола Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Финансови проблеми във волейбола   Финансови проблеми във волейбола Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Финансови проблеми във волейбола
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Жеков спира с волейбола поне за 1 година
» Трима за кандидатите за президентския пост във волейбола
» Матей – Апостола на волейбола
» Парите за волейбола са взети от мотоциклетизма
» Пет клуба ще бутат властта във волейбола

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Selena Gomez BG Forum :: Свободно време / Free time :: Спорт :: Волейбол-
Идете на:  

Tyxo.bg counter
Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Поддръжка на форума | Сигнал за злоупотреба | Последните дискусии