Selena Gomez BG Forum
Добре дошли в българският фен форум за Селена! За да имате достъп до целия форум, трябва да се регистрирате!
Selena Gomez BG Forum
Добре дошли в българският фен форум за Селена! За да имате достъп до целия форум, трябва да се регистрирате!
Selena Gomez BG Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Bulgarian forum about Selena Gomez
 
ИндексИндекс  PortalPortal  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Димо Тонев: Националният отбор не е детска градина

Go down 
АвторСъобщение
rozaLie
Неспасяем
Неспасяем
rozaLie


Warn :
Димо Тонев: Националният отбор не е детска градина Left_bar_bleue10 / 10010 / 100Димо Тонев: Националният отбор не е детска градина Right_bar_bleue

( : happiness is the key to success.
Брой мнения : 15926
Reputation : 205
Join date : 26.04.2009
Age : 27
Местожителство : Пловдив

Димо Тонев: Националният отбор не е детска градина Empty
ПисанеЗаглавие: Димо Тонев: Националният отбор не е детска градина   Димо Тонев: Националният отбор не е детска градина Icon_minitimeЧет Окт 11, 2012 3:38 pm

Димо Тонев: Националният отбор не е детска градина 00386418

- Излизате от офиса на федерацията, г-н Тонев, сигурно преговаряте за нов договор. В Италия пишат, че Марчело Абонданца остава до олимпиадата в Рио де Жанейро...
- Ооо - не е точно така. Имаме друга работа. Абонданца е с договор за още една година и е дал интервю, в което казва, че е направил програма за следващите 4 години. И ако федерацията прецени, е готов да работи до олимпиадата.

- Тоест топката е във федерацията...
- Не, не, такъв разговор изобщо не е имало и въпросът не стои сега. Аз знам и от него, и от други места, че той ще получи предложение да стане треньор на националния отбор на Италия. Но все пак има договор с българския отбор и желанието му е да го изпълни. Но има и друго - професията на треньора е тежка. Той ми е споделял, че доста години тъче на два стана - зимата с клуб, лятото с национален тим. И е тежко.

- При вас не е ли същото - зимата бизнес с хотела, лятото волейбол...
- Аз съм наредил нещата - в хотела помагат сестра ми, жената. Работата е сезонна и лесно организирам нещата вече 14 години.

- Върви ли хотелиерството във време на криза?
- Трудно е. Хората обедняха и да очакваш да дойдат бедни хора да карат ски на Боровец, е нереално. И не е само за хотелите. Но се справяме, покриваме разходите.

- Един голям спортист - като вас, също има хотел и е обявен за продан от години, но никой не го иска - олимпийската шампионка по биатлон Екатерина Дафовска. Вие мислили ли сте за продажба?
- Всичко се продава. Но 99 процента продават, един купува. И тези 99 процента не може да се доредят до този един. Аз продавам всичко - хотел, апартаменти, къщи... Имотите носят само разходи и е по-добре да имаш по-малко. Има възможности и за други бизнеси.

- С треньорството ли свързвате бъдещето си?
- Бях се отдалечил десетина години от волейбола, но явно е вътре в мен. И макар и малко случайно, като запалиш искрата - огънят гори. Още повече че срещнах Абонданца - интересен треньор и човек с доста познания и хъс, от когото може да се научи много.

- Но той е по-малък на години от вас...
- Възрастта не е фактор за хора, които имат желание да правят нещо. Така е и във волейбола. Както се казва, няма стари и млади - има можещи. Треньорството ми е интересно, а и с Абонданца си паснахме и като характери, и спортно-технически разбирания за играта.

- Тогава да очакваме ли вашия тандем на работа и в чуждестранен клуб?
- Не съм мислим по въпроса. Тук съм насочил усилията си и точно към този отбор. Преди три години видях в тези момичета огромен потенциал, който стоеше неразвит и в мъртва точка.

- Говорите за бившия треньор Драгутин Балтич...
- При него по една или друга причина потенциалът на отбора не излезе наяве. Причините са комплексни - и от състезателките, и от треньора. Не се получи сработка и доверие. А това е важно за мотивацията.

- Сред причините не трябва да пропускаме и т. нар. сексскандал...
- Такъв скандал няма, аз бях вътре в нещата и ви казвам - няма! Беше измислен, но стана нещо много грозно. Излезе дори статия в италиански сайт, че досега "българският отбор бе известен със сексскандалите си и с нищо повече".

- Но такъв извод си е заяждане, защото други сексскандали е нямало?
- Правят се изводи, защото, когато няма резултати, се пише за такива работи. През последните 4-5 години се е говорило повече за скандали, отколкото за резултати.

- Какво се промени при Абонданца, че отборът вече печели?
- Преди всичко отношението на волейболистките към отбора и към това да бъдат колектив. Промени се и начинът на работа. Първо в главите на момичетата и после технически. Направи го Абонданца, направихме го и двамата. И преди бях помощник, но нямаше единомислие в треньорския щаб.

- А смятате ли, че обществото подценява женския отбор за сметка на мъжкия, ако се съди по интереса на фенове и медии?
- Нормално е мъжкият отбор да е по-интересен, защото резултатите са добри. Но и момичетата са наясно, че и за тях ще се говори така, когато имат резултати. Това е пътят и тази година постигнахме максималното.

- Дори вече състезателките говорят за медал от европейското - реално ли е или е повече приказки?
- Може да се види само от резултатите. Но нашите усилия са насочени натам.

- Как да си обясним факта, че имена като Пламен Константинов и Николай Желязков работят като треньори зад граница, а тук вземаме чужденци за националните отбори?
- Хората, които споменахте, имат потенциал, но нямат още опит. А занаят се краде. Тънките неща, които правят големите треньори, се учат.

- Как ще обясните провала в националния на доказал се треньор на клуб - Радостин Стойчев?
- Разликата трябва да се търси точно в това - национален и клубен отбор. Не искам да говоря за принуда, но в клубен отбор можеш да заставиш един играч да играе каквото му кажеш. В националния е трудно. В него идват по желание и механизмите да държиш играчите под контрол, ако те не са добронамерени, са малко.

- Но волейболът е един и същи, играчите са едни и същи, отново са в отбор...
- Така е, но в Италия състезателите, особено италианците, подписват договор с условие да е титуляр. Докато в националния всеки се бори за място. Тук е трудността. Тук обстановката е по-сложна и комуникацията е по-сложна. Начинът, по който се ръководи клубен отбор, не може да е еднакъв с националния. Това бе една от основните грешки на Стойчев. Това влияе на климата в отбора. Той, разбира се, няма да признае, че в отбора е имало групички, толерирани състезатели. А когато това се усети, колективът вече го няма, отборът се разпада.

- А вие ще признаете ли дали някога сте бойкотирали мач, треньор...
- Никога. Винаги съм търсил да бъда наясно в директни разговори с треньори и ръководство какво става.

- Как гледате на постъпката на Матей Казийски и Андрей Жеков да откажат националния точно преди олимпиадата?
- Времето, когато се случи, говори за всичко останало. Ако Казийски не е бил мотивиран да играе за националния, да го беше казал след първенството на Италия с "Тренто". Независимо кой е треньор. Да каже уморен съм, нямам сили да играя, не съм мотивиран... Същото се отнася и за Жеков. Но не може да кажеш да, а после - нещо не ми се играе повече... Това са елементарни детски неща. Тези състезатели се компрометираха пред света.

- Но те станаха жертва на една война...
- Ако бяха в детската градина, да им кажат с коя лъжичка да ядат и от коя паничка. Само че не са.

- Олимпиадата - според вас повече съжаление или повече удовлетворение е за успеха на отбор, който отиде на "туризъм"?
- Всички трябва да сме доволни от представянето на отбора. Но вътре в себе си имам неудовлетворение, защото можехме да играем дори финал. Но пак се опира до мотивацията. Това не може да се промени за ден-два. Особено, когато са много състезатели. В един момент отборът се е разпаднал, няма треньор и ги събираме. Слагаме треньор и казваме - супер е класиране на четвъртфинал. И те постигат целта. После им казваме, ако може полуфинал... Ако може бронзов медал... Убеден съм, че всички състезатели са искали да се представят максимално добре. Но този процес в главата не зависи от тях в момента. За това трябва много време. Треньорите си свършиха много добре работата, състезателите също.

- Как ще коментирате думите на някои хора, че в българския волейбол цари разруха?
- Как да коментирам несериозни неща? Българският волейбол е най-организираният спорт в България. Без да обиждам другите спортове. Но това е дълъг разговор. Няма друга федерация, която да работи толкова добре. Естествено, има какво да се подобри. Трябва да се прави спортна база. От всички и във всички спортове. Трябва да се влагат пари в ниското - училищата и школите с деца. В база, достъпна за всички.

Антони Йорданов, ТРУД
Върнете се в началото Go down
https://twitter.com/#!/rozaLiex
 
Димо Тонев: Националният отбор не е детска градина
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Мис Волейбол! - талисмана на националния отбор
» Нов Теодор в националния ни отбор по волейбол!
» Мис „Национален Отбор“ не пропуска мач на националите в Лондон
» Георги Братоев: Мечтая да бием топ отбор
» Информация за мъжкия национален отбор.

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Selena Gomez BG Forum :: Свободно време / Free time :: Спорт :: Волейбол-
Идете на:  

Tyxo.bg counter
Free forum | ©phpBB | Поддръжка на форума | Сигнал за злоупотреба | Последните дискусии