Selena Gomez BG Forum
Добре дошли в българският фен форум за Селена! За да имате достъп до целия форум, трябва да се регистрирате!
Selena Gomez BG Forum
Добре дошли в българският фен форум за Селена! За да имате достъп до целия форум, трябва да се регистрирате!
Selena Gomez BG Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Bulgarian forum about Selena Gomez
 
ИндексИндекс  PortalPortal  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Джоан Катлин Роулинг

Go down 
+2
~Rossita
Alice~
6 posters
АвторСъобщение
Alice~
Неспасяем
Неспасяем
Alice~


Warn :
Джоан Катлин Роулинг Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Джоан Катлин Роулинг Right_bar_bleue

Брой мнения : 6295
Reputation : 56
Join date : 10.11.2009
Age : 25
Местожителство : Варна

Джоан Катлин Роулинг Empty
ПисанеЗаглавие: Джоан Катлин Роулинг   Джоан Катлин Роулинг Icon_minitimeПон Апр 11, 2011 12:41 am

Джоан Катлин Роулинг Jkr

Джоан Катлин Роулинг е родена на 31 юли 1965 г. във Великобритания. Сама определя себе си в детските си години като тиха, луничава, късогледа и не особено добра в спорта. Любимият й учебен предмет бил английският език. Случва се така, че двама от нейните най-близки приятели в детството били брат и сестра, чието бащино име било Потър. Обичала провинцията и разходките в полето, но най-много обичала да пише и да забавлява приятелите си, като разказва интересни истории.



В университета изучава френски език. Родителите й вярват, че това ще й помогне за кариерата на секретарка, но самата тя смята, че е от най-неорганизираните хора на Земята. През 1990 г., вече на 26 години, Джоан заминава за Португалия да преподава английски език. Там започва работа по третия си роман (първите два били определени като "много лоши"). Новата книга е за едно момче, което открива, че е магьосник, и попада в училище за магия и вълшебство. Роулинг се омъжва и през 1993 г. се ражда дъщеря й Джесика. Бракът приключва с развод и Джоан се мести в Единбург, Шотландия. Там работи като преподавател по френски език. По това време тя вече разполага с цял куфар, пълен с истории за Хари Потър. Решава да завърши романа за Хари и разбира се, да се опита да го публикува. Тя пише на масите в кафенета, докато Джесика спи. Шотландският съвет по изкуствата отпуска необходимата сума за завършване на романа и след няколко отказа Роулинг все пак успява да продаде правата за книгата на издателство "Блумсбъри". "Моментът, когато разбрах, че книгата за Хари ще бъде публикувана, беше сред най-щастливите в моя живот"- казва Джоан. Няколко месеца по-късно "Схоластик прес" купува авторските права за издаване в САЩ. Цената е достатъчна, за да се откаже завинаги от преподаването и да се посвети изцяло на творческата работа - нейната амбиция се сбъдва. Следват години, през които книгите за Хари Потър жънат невероятен успех в целия свят, печелят престижни литературни награди и завладяват въображението на милиони деца и възрастни.

Авторката има ясен план какво ще съдържа всяка от книгите, но както споделя: "Обичам да оставям някои неща да бъдат решени докато пиша. Така е по-забавно". Пише по 3 до 11 часа на ден, в зависимост от това "колко бързо идват идеите". Романите за Хари Потър трябва да се четат много внимателно, защото нещо, което според читателя е малка случка в първата книга, може да се окаже много важно по-късно. Макар да смята, че е неорганизирана, Роулинг планира книгите в детайли. Знае схемата на действието във всяка книга, записала е всичко и го пази в таен дневник на скришно място. Джоан няма план на "Хогуортс", защото би било много трудно да се начертаят стълбища и стаи, които се движат, но знае точно как изглежда замъкът. Измисля имената на домовете в "Хогуортс" докато пътува в самолет, и ги записва на хартиено пликче за прилошаване, което тя все още пази. Пази записани също така множество странни имена и избира от тях, когато нов герой се появи в действието. Някои от съществата в книгите за Хари Потър са измислени, други присъстват в легенди, така че са необходими познания, за да откриеш кои са измислени и кои - не. Писателите често използват истински хора за вдъхновение в своята работа и Роулинг не е изключение. Някои от образите пресъздават реални хора, но повечето са измислени. Рон Уизли много прилича на нейния най-стар приятел Шон Харис, на когото е посветила "Хари Потър и Стаята на тайните", а Хърмаяни прилича на нея, когато е била в училище. Авторката казва за Хари: "прилича на мен в някои случаи и е по-добър от мен в повечето случаи". Планира да пише по един роман за всяка учебна година в "Хогуортс", така че книгите ще бъдат общо седем. Ще има много нови същества и вълнуващи приключения, ще стане ясно защо някои вълшебници стават духове, когато умрат, какво са правили родителите на Хари...

През по-голямата част от живота си Джоан е писала. "Не мога да се сетя за по-хубава професия и наистина смятам, че това е нещото, в което съм добра". Писането може да бъде много забавно, но то е също и много трудна работа, което обаче не бива да бъде пречка. Нейният съвет към всички млади автори е "да четат възможно най-много, както аз. Това ще ви даде да разберете какво е нужно за доброто писане и ще обогати речника ви. Започнете да пишете за неща, които са ви известни, за своя опит, преживявания и чувства. Аз това правя." В самия край на 2001 г. Джоан Роулинг сключва брак с лекаря-анестезиолог и дългогодишен неин приятел Нейл Мърей. Това се случва на 30 декември в дома им в Шотландия. На церемонията присъстват 15 близки роднини и приятели. Очаква се съпругът й да я придружава докато пътува по света, и да помага на уникалната й писателска кариера.

Джоан Катлин Роулинг Jkrautograph
Върнете се в началото Go down
http://avatar-for-you.dir.bg
~Rossita
Неспасяем
Неспасяем
~Rossita


Warn :
Джоан Катлин Роулинг Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Джоан Катлин Роулинг Right_bar_bleue

( : 8-9-10112012
Брой мнения : 14468
Reputation : 111
Join date : 15.01.2010
Age : 24

Джоан Катлин Роулинг Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джоан Катлин Роулинг   Джоан Катлин Роулинг Icon_minitimeПон Апр 11, 2011 1:34 am

Има УНИКАЛЕН стил на писане. Много, много, много добре описва всичко и стила й на писане ми допада. Наистина е добър писател, няма спор. Има талант за писане, определено. Изкефи ме това, че е измислила имената на домоветe в самолет и си ги е написала на торбичка за прилошаване. laugh Винаги съм й се възхищавала как измисля толкова оригинални и хубави имена.
Върнете се в началото Go down
http://acciosharman.tumblr.com/
...:СиС:...
Неспасяем
Неспасяем
...:СиС:...


Warn :
Джоан Катлин Роулинг Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Джоан Катлин Роулинг Right_bar_bleue

( : life is a journey...enjoy the trip!
Брой мнения : 2520
Reputation : 14
Join date : 08.06.2009
Age : 26

Джоан Катлин Роулинг Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джоан Катлин Роулинг   Джоан Катлин Роулинг Icon_minitimeПон Апр 11, 2011 1:41 am

Изцяло съм съгласна с горното мнение. Знае как да създава напрежение, комедийни ситуации и т.н. И е много добра в детайлите, имам чувството, че присъствам.
Върнете се в началото Go down
Dessie.♥
Редовен
Редовен
Dessie.♥


Warn :
Джоан Катлин Роулинг Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Джоан Катлин Роулинг Right_bar_bleue

Брой мнения : 260
Reputation : 5
Join date : 07.04.2011
Age : 30
Местожителство : Warna

Джоан Катлин Роулинг Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джоан Катлин Роулинг   Джоан Катлин Роулинг Icon_minitimeПон Апр 11, 2011 1:43 am

Един от най-добрите писатели според мен!
Върнете се в началото Go down
LightOne
Неспасяем
Неспасяем
LightOne


Warn :
Джоан Катлин Роулинг Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Джоан Катлин Роулинг Right_bar_bleue

( : Внимание Заядлив Дядка !!! ')©®
Брой мнения : 8611
Reputation : 130
Join date : 26.06.2009
Age : 35

Джоан Катлин Роулинг Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джоан Катлин Роулинг   Джоан Катлин Роулинг Icon_minitimeВто Апр 12, 2011 2:39 pm

Дам, има доста лесничък за четене стил. Хуморът също й се получаваше. Хареса ми как съумя да събре в едно доста митове и да измисли интересна история и да създаде интересен свят. Също благодарност че и нас включи в Потър. Помня как четох трета част и си виках че е време да видим магьосници от други държави, но за България да не мечтая. А то па взе, че не познах! sun Това сигурно бе най-добрата реклама на България за последните десетина години и то не дойде от българин, а от чужбина... dull
Върнете се в началото Go down
Kat3t0 ♥
Admin
Admin
Kat3t0 ♥


Warn :
Джоан Катлин Роулинг Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Джоан Катлин Роулинг Right_bar_bleue

( : This ain't nothing but a summer jam ..(H)
Брой мнения : 4134
Reputation : 129
Join date : 09.04.2009
Age : 28

Джоан Катлин Роулинг Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джоан Катлин Роулинг   Джоан Катлин Роулинг Icon_minitimeСъб Авг 06, 2011 5:58 am

И аз споделям горните мнения, страхотен стил на писане, наистина е адски добра в детайлите, описва всичко много точно и ясно, затова книгите са на светлинни години от филмите - там няма как толкова подробно да се предаде всичко. След като прочетох и последните 2 книги се изумих още повече. Любим си ми остава обрата със Снейп - нямам думи просто, много добре измислено. Както каза Митко - хумора й се получава също - особено шегите между Рон и Хърмаяни, да не говорим за целувката им, която във филма са развалили ;(( ;д. Има наистина голямо въображение!
Харесва ми също, че е включила същества от различни легенди. Имената на някой герои, градове и т.н. също са добре подбрани и буквалния им превод описва личността на героя. Също така заклинанията са страхотно измислени, любимо ми е Авада Кедавра! <3 ;д.
И както каза Митко, след рекламата, която ни направи съм и заклета фенка ;д. Сред толкова държави да й хрумне точно България да използва!
Върнете се в началото Go down
https://selena-gomez.bulgarianforum.net
Sponsored content





Джоан Катлин Роулинг Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джоан Катлин Роулинг   Джоан Катлин Роулинг Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Джоан Катлин Роулинг
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Джоан Роулинг готви осми роман за „Хари Потър”

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Selena Gomez BG Forum :: Филми & Сериали / Movies & TV :: Harry Potter / Хари Потър-
Идете на:  

Tyxo.bg counter
Free forum | ©phpBB | Поддръжка на форума | Сигнал за злоупотреба | Последните дискусии